Proje Paydaşları

Doktora Tezi Yaptırma


Ödev Nasıl Yapılır? – Ödev Yaptırma – Ödev Yaptırma Ücretleri – Tez Yaptırma – Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Ödev Yaptırma – Tez Yaptırma Ücretleri – Sunum Hazırlığı Yaptırma – Dergi Makalesi Yaptırma – Dergi Makalesi Yazdırma


Doktora Tezi Yaptırma

Teziniz ne hakkında? Ve nasıl bir katkı sağlamayı hedefliyorsunuz? İşinizle ilgili yeni veya farklı olan ne olacak? Buna ayıracağınız zamanı ve kaynakları nasıl haklı çıkarırsınız?

Yeats’in sizi uzun vadeli bir projeye hapsetmeye yönelik somut olmayan süreci başladığında, bu temel sorular araştırmanızın ilk aşamalarında çok acil görünecek. Ancak daha sonra gitmezler. Tezin merkezi aşamalarında, saha ziyaretleri, vaka çalışmaları veya kütüphane veya arşiv çalışmasının veya veri toplama ve analizinin zorlu uğraşı sırasında bu tür konuları sıklıkla arka plana itebilirsiniz.

Ancak, genellikle tez yazarlarını etkileyen moraldeki “orta vadeli çöküş” sırasında geri dönme eğilimindedirler. Ve tam tezinizin ilk taslağına sahip olduğunuzda ve onu gösterişli ve savunulabilir bir son versiyona dönüştürmeniz gerektiğinde, her zaman yeniden ortaya çıkarlar.

Bu bölüm, belirli bir araştırma konusuna ve yaklaşımına çok fazla yatırım yapmadan önce bazı makul cevaplar üzerinden düşünmenin önemi hakkındadır. Öncelikle, projenizi bir bütün olarak bilgilendirecek bir veya birkaç soruyu nasıl tanımlayacağımı düşünürüm. İkinci bölüm, ‘özgün’ ve ilginç araştırma yapmanın gerekliliklerine bakar.

Araştırma Sorularını Tanımlama

En temel düzeyde, herhangi bir doktora, oldukça özel bir türden bir sözleşmedir. Bir “büyük kitap” tezi için sözleşmenin kendine özgü doğası, yazarın bir soru geliştirip iletmesi ve ardından bu soruya bir yanıt sunmasıdır. Bir makale modeli tezi için nadiren büyük bir merkezi soru olacaktır, bunun yerine daha gevşek bir şekilde ilişkili ve daha spesifik veya ayrıntılı araştırma konuları olacaktır.

Daha sonra sınav görevlileri veya tez komitesi, üretilen araştırma metninin sorulan soruları gerçekten cevaplayıp yanıtlamadığını belirler. Tüm tez düzeyinde veya her bir “kağıt” içinde soru ve cevap arasında yakın bir uyum varsa, o zaman tez başarılı bir şekilde geçer.

Ancak öğrenciler, net bir soruya yönlendirilmemiş bir dizi duygusal materyal sunmamalıdır. Yapamayacakları şeyi vaat etmemeli veya gerçekleştirmediklerini başardıklarını iddia etmemelidirler. Eşit derecede yaygın bir sorun da, bir tezde sorulan soru ile verilen yanıtın fark edilebilir bir şekilde bağlantılı olmayabilmesidir.

Yazar, X’i yaptıklarına ikna olmuş olabilir, ancak okuyuculara, sanki önemli ölçüde farklı bir girişim olan Y’yi yapıyormuş gibi görünür. Ya da soru o kadar geniş olabilir ki, öğrencinin verdiği yanıt soruyla yalnızca en belirsiz şekilde ilişkilidir.

Alternatif olarak, soru spesifik olabilir, ancak verilen cevap, onunla yakından ilişkili olamayacak kadar belirsiz veya kötü tanımlanmış olabilir. Son olarak, yanıtın bir kısmı sorulan soruya uymuyorsa veya sorunun bir kısmı ele alınmamış veya yanıtlanmamışsa, tez sorunlu görünebilir. Dolayısıyla tez sözleşmesi hem öğrenciler hem de çalışmalarını değerlendirenler için talepkar ve zorlayıcıdır.

Ancak aynı şekilde sözleşme, öğrencilere büyük ölçüde koruma ve ek kesinlik sağlar. Sınav görevlilerinin veya tez komitesinin kendi sorularını oluşturmasına veya doktora adayının seçtiğinden farklı bir soru sormasını talep etmesine izin verilmez.


Doktora tezi örneği
Doktora tezi bitince ne olur
Doktora tezi nedir
Doktora tezi ne kadar sürede yazılır
Doktora tezi kaç sayfa olmalı
Doktora tezi – ekşi
YÖK Tez


Değerlendiriciler, belirli asgari koşullar dahilinde, adayın sorusunu değerlendirmeye esas almalıdır. Bu testler, esas olarak, doktora yazarının ister tezin tamamı için ister onu oluşturan ‘kağıtların’ her biri için net bir soru oluşturmasını gerektirir.

Sorunun ciddi olduğunu ve akademik araştırma için meşru bir odak noktası olduğunu, yani sorunun mevcut literatür ve tartışmalarla bir şekilde sürdürülebilir bir şekilde ilişkili olması gerektiğini göstermelidir. Ancak bu koşullar bir kez oluşturulduktan sonra, soru ve yanıtın karşılıklı ilişkisi, üstlenilen işi kabul etmek veya başarısız olmak için mihenk taşı olmalıdır.

Soruyu siz tanımlarsınız: cevabı verirsiniz. Bu durumun benzersiz özelliklerini takdir etmek genellikle zordur. Eğitimdeki önceki tüm kariyerlerimiz boyunca, soruyu başka biri tanımlar. Birinci derece ve yüksek lisans seviyelerinde, yalnızca bu dış gündemi tatmin eden bir yanıt sunmaya odaklanabiliriz.

Bu nedenle, kendi sorunuzu tanımlayıp sonra yanıtlamanın sonuçlarını anlamak oldukça zor olabilir. PhD’ye yeni başlayan öğrenciler genellikle bir PhD’de cevaplanabilecek olandan çok daha büyük veya araştırması zor sorularla uğraşmaları gerektiğine inanırlar, çünkü okudukları araştırma literatüründe sorular bu şekilde çerçevelenir.

Ancak üniversitelerdeki profesyonel araştırmacılar, genellikle büyük sorunlarla başa çıkmak için çok daha fazla kaynağa sahip olacaktır (büyük bütçeler, ellerindeki sofistike araştırma teknolojileri, büyük işbirliğine dayalı araştırma ekipleri veya onlara yardımcı olacak insan ekipleri gibi). Profesyonel araştırmacıların ele alması gereken iyi bir soru, genellikle doktora tezini tek bilim adamı, bütçesiz modda yapan biri için iyi bir soru değildir.

Bir doktora için zor veya aşırı ölçekli bir soruya girişmek, dikkatli olunması gereken bir tehlike ise, o zaman yelpazenin diğer ucuna sapmak zıt tehlikeler taşır. Burada doktora öğrencileri, tezleri için bütün bir okur kitlesini değil, yalnızca birkaç araştırmacının veya tez komitesi üyelerinin tepkilerini düşünerek sapkın sıkıcı veya önemsiz konuları seçerler.

Bir konu, değerli bir çalışma alanını aydınlatmak için değil, sadece akademik bir yemek biletine giden yüksek kesinlikte bir yol sağlamak için seçilir. Bu tür savunma odaklı tezler, disiplinin küçük parçalarına odaklanır.

Çok kısa bir tarihi dönemi, çok önemli olmayan tek bir yazarı veya kaynağı, küçük ayrık bir mekanizmayı veya süreci, derinlemesine araştırılan dar bir yeri veya bir açıdan biraz daha ileri götürülen belirli bir yöntemi kapsayabilir. Bu tür araştırma tezlerinin başlıkları genellikle tanımlayıcıdır, teorik temalar içermez ve genellikle aşağılayıcı veya kısıtlayıcı etiketlerle çevrelenir.


odev.yaptırma.com.tr ailesi olarak size her konuda destek sunabiliriz. Tek yapmanız gereken iletişim adreslerimizden bizlere ulaşmak!Tüm alanlara özgü, literatür taraması yaptırma, simülasyon yaptırma, analiz yaptırma, çeviri yaptırma, makale ödevi yaptırma, dergi makalesi yaptırma, sunum ödevi yaptırma ve model oluşturma çalışmaları yapmaktayız.


Ödev Nasıl Yapılır?Ödev YaptırmaÖdev Yaptırma ÜcretleriGüvenilir Tez YazdırmaTez Yazdırma FiyatlarıYüksek Lisans Tez YazdırmaEn İyi Tez Yazdırma SiteleriTez Yazdırma Siteleri – Tez YaptırmaÖdev Yaptırma FiyatlarıÜcretli Ödev YaptırmaFransızca Ödev YaptırmaJava Ödev Yaptırmaİngilizce Ödev YaptırmaÖdev Yaptırma İngilizceÖdev Yaptırma ProgramıGrafik Tasarım Ödev YaptırmaSketchup Ödev Yaptırma – Tez Yaptırma ÜcretleriSunum Hazırlığı YaptırmaSunum Yaptırma MerkeziSunum Yaptırma – Dergi Makalesi YaptırmaParayla Ödev YaptırmaMühendislik Ödev YaptırmaRapor YaptırmaRapor Ödevi YaptırmaRapor Yaptırma Merkezi – Proje YaptırmaÜcretli Proje YaptırmaProje Yaptırma SitesiArmut Ödev YaptırmaÖdev Tez Proje MerkeziÜniversite Ödev YaptırmaSPSS Analizi Yapan YerlerSpss Ödev YaptırmaSpss Analiz ÜcretleriSpss Analizi Yapan SitelerSpss Analizi Nasıl YapılırProje Ödevi YaptırmaTercüme YaptırmaFormasyonFormasyon AlmaFormasyon YaptırmaBlogBlog YaptırmaBlog YazdırmaBlog Yaptırma SitesiBlog Yaptırma MerkeziLiteratür Taraması YaptırmaVeri AnaliziVeri Analizi NedirVeri Analizi Nasıl YapılırMimarlık Ödev YaptırmaTarih Ödev YaptırmaEkonomi Ödev Yaptırma – Veri Analizi YaptırmaTez YazdırmaSpss Analizi YaptırmaTezsiz Proje YaptırmaMakale Ödevi YaptırmaEssay YaptırmaEssay Sepeti İletişimEssay YazdırmaEssay Yaptırma Sitesi – Essay Yazdırmak İstiyorumİngilizce Essay YazdırmaEssay Yaptırmak İstiyorumOnline Sınav Yardımı AlmaOnline Sınav Yaptırma – Excel Ödev YaptırmaStaj DefteriStaj Defteri YazdırmaStaj Defteri YaptırmaVaka Ödevi YaptırmaÜcretli Makale Ödevi YaptırmaAkademik DanışmanlıkTercüme DanışmanlıkYazılım DanışmanlıkStaj Danışmanlığıİntihal Raporu Yaptırmaİntihal OranıTurnitin RaporuTurnitin Raporu Almaİntihal Oranı DüşürmeTurnitin Oranı DüşürmeWeb Sitene Makale YazdırWeb Sitesine Makale Yazdırma – Tez Danışmanlığı – Dergi Makalesi Yazdırma

This Post Has 8 Comments

Bir yanıt yazın